Cinsel Tacizde Bulunmaya Yatkınlık Ölçeği

Ölçek Çeşidi: 
Uyarlama
Kaynak/Referans: 

Çapan-Özeren, Ö. (2021). Cinsel Tacizde Bulunmaya Yatkınlık Ölçeği: Türkçeye uyarlama, geçerlilik ve güvenilirlik. Abant Kültürel Araştırmalar Dergisi, 6(12), 93-113. Retrieved from https://dergipark.org.tr/tr/pub/akader/issue/65599/999767

Sorumlu Yazar: 
Özlem Çapan Özeren
Geçerlik: 
Güvenirlik: 

Senaryo #1

Kendinizi büyük bir firmada yönetici olarak hayal edin. 42 yaşındasınız ve maaşınız sizin pozisyonunuzdaki yönetici maaşlarının oldukça üzerinde. Birçok başka firmadan çok sayıda iş teklifi alıyorsunuz. Çalıştığınız işte yeriniz sağlam. Bir gün sekreteriniz işten ayrılmaya karar verdiğini söylüyor ve onun yerine bu görevi yapacak yeni bir sekreter almanız gerekiyor. İnsan kaynakları departmanı başvuru yapan adayları, mülakatlarını yapmanız için size yönlendiriyor. Mülakatını yaptığınız adayların hepsi sekreterlik pozisyonu için yeterli bulunuyor. Başvuru yapanlardan biri olan Sibel, mülakat sırasında size bu işe çok ihtiyacı olduğunu söylüyor. Mülakat sırasında onun 23 yaşında, bekar ve yaklaşık bir aydır iş aradığını öğreniyorsunuz. Sibel’i oldukça çekici buluyorsunuz. Onun bakışlarından da size karşı boş olmadığını hissediyorsunuz. Bu durumda aşağıdakilerden hangisini yapardınız?

a. Diğer başvuru sahiplerini eleyerek işi ona verirdiniz.

1………..2………..3………..4………..5
Hiçbir şekilde Çok
mümkün değil mümkün

b. Bu işin sonunda başınızın derde girmeyeceğinden emin olsanız, iş başvurusu yapan Sibel’e onu sizinle cinsel yakınlık kurması karşılığında işe almayı teklif ederdiniz.
1………..2………..3………..4………..5
Hiçbir şekilde Çok
mümkün değil mümkün

c. B şıkkına göre cevaplanacak. İşinizde yerinizin sağlam olduğunu ve başınızın hiçbir şekilde derde girmeyeceğini varsayarsak, Sibel’e olası yeni işi hakkında görüşmek üzere baş başa bir akşam yemeğine çıkmayı teklif ederdiniz.
1………..2………..3………..4………..5
Hiçbir şekilde Çok
mümkün değil mümkün

Derecelendirme: 
Hiç bir şekilde mümkün değil (1) ve Çok mümkün (5)
İletişim: